• Sportuj a odpočívej

    články o sportu a relaxu nejen v okolí Harrachova

Neoprenové obleky ve sportu

Pokud se věnujete vodním sportům, jako je například surfing, neopren pro vás nebude žádný neznámý pojem a také asi znáte jeho výhody. Pokud jste ale spíš někdo, kdo si raději užijte klidnou vodu, tolik zkušeností s ním mít nebudete. Tento článek bude právě pro vás, protože vám v něm představíme jak neopren, tak jeho výhody.


Co to vůbec ten neopren je? Jedná se o chloroprenový kaučuk. Chloropren je kapalina, která vzniká přidáním chlorovodíku k vinylacetylenu. Kromě plaveckých obleků se používá také k výrobě elektrických kabelů. Polymerizací chlororenu dojde k vytvoření chloroprenového kaučuku. Má skvělou odolnost proti větru a stárnutí. Odolá i olejům a některým druhům rozpouštědel. Je ale tuhý a je poměrně složité jej zpracovat. Není to ale nic, s čím bychom si neporadili. Chloroprenový kaučuk se dá dále použít pro výrobu lepidel a izolace. Kaučuk má pěnovou strukturu. Tvoří jej malé bublinky, které přispívají k termoizolaci. Neoprenové obleky bývají z vnitřní strany potaženy nějakým jiným materiálem, například froté. Díky tomu se oblek lépe obleká. Pod oblekem se většinou nosí jenom sporotvní plavky. Obleky se vyrábí v několika různých podobách. Nejznámější je asi styl, ve kterém má člověk zakryté celé ruce i nohy. Existují ale i obleky, které dosahují pouze po lokty a po kolena. Pro ženy se také vyrábějí neoprenové obleky v podobně jednodílných plavek.
Neopren se ve vodních sportech používá nejčastěji v surfařství, vodním lyžování nebo při jízdě na vodních skůtrech. Při těchto sportech totiž na člověka působí jak voda, tak chladný vítr a je potřeba, aby se udržoval v teple. Tomu pomáhá neopren s jeho izolačními schopnostmi. K oblekům existují různé doplňky, jako například kukly. Když si budete neoprenový oblek pořizovat, kupte ten, který je co nejtěstější a zároveň se v něm můžete pohodlně hýbat.
Neopren se ale využívá i v dalších sportech, i když ne jako oblek. Jako příklad uvedeme neoprenové činky, které se často vyrábějí v zářivých barvách. Nenechte se zmást. I Když vypadají jako hračky, váží stejně jako obyčejné činky a při cvičení s nimi se pořádně zapotíte.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4