• Sportuj a odpočívej

    články o sportu a relaxu nejen v okolí Harrachova

Jak velkou mít expanzní nádobu a jaký v ní udžovat tlak.

Slyšeli jste někdy o expanzní nádobě, lidově expanzka? Pokud ne, pohodlně se usaďte a pozorně čtěte, možná právě vy ji máte v topném systému a vůbec o tom ani nevíte. V tomto článku se zaměříme na tyto nádoby a řekneme si, jaký tlak v ní máme udržovat.

tlaková nádoba

Co je to expanzní nádoba?

Pro topné soustavy, solární systémy i okruzích pitné vody je expanzní nádoba nepostradatelným vybavením. Plní funkci, kdy vyrovnává změny objemu kapaliny způsobené změnami její teploty. Dále je schopna korigovat přetlak v uzavřené soustavě a držet ho v daných mezích. Na trhu existuje značné množství těchto nádob, které se dají použít kdekoliv.

Tlaková nádoba je vyrobena z velmi kvalitního hlubokotažného svařovaného ocelového plechu. Pokud je nádoba ve studeném stavu je většina vnitřního objemu vyplněna plynem. Vzroste-li však teplota v uzavřené soustavě, dojde k růstu tlaku a samozřejmě i objemu kapaliny. V tu chvíli se kapalina dostává do expanzní nádoby a stlačuje plyn. Při opačném procesu, tedy poklesu teploty se zase poměr kapaliny a plynu mění a stlačený plyn vytlačuje kapalinu z expanzky zase zpět do soustavy.

Jak postupovat při výběru expanzní nádoby

Jak jsem již zmínil, expanzní nádoby lze sehnat v různých druzích, modifikacích a rozměrech, proto je složité občas vybrat tu správnou. Ke každému kotli a do každé soustavy je zapotřebí vybírat expanzku s odlišnou velikostí i vlastnostmi. Jak ji poznáte? Většinou mají krásně zářivou červenou nebo modrou barvu a nelze je téměř přehlédnout. Liší se zejména:

  • velikostí,
  • objemem,
  • technologií.

Aby nedošlo k záměně nebo poškození systému či kotle, je nutné vybrat vhonou nádobu. Nejste-li si jisti výběrem, oslovte odborníka, společnost HELÍSEK, která nabízí komplexní sužby a nabídku topných komponent různých výrobců.

Jak tlakovat expanzní nádobu?

Expanzka je natlakována již od výrobce, aby při instalaci byl připraven a byla zaručena funkčnost topení bez jakékoliv úpravy tlaku. Předpřipravený tlak 1 atm. znamená, že při namontování a doplnění náležitého množstvím vody.

 

Další aktuální články:

Jak by měla vypadat cookie lišta a jaké by měla mít funkce

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4